Wilkasy – mazurska wioska

Wilkasy to piękna, mazurska wioska. Służy bardzo często jako baza noclegowa i baza wypadowa do innych, większych mazurskich miast – na przykład do oddalonego o 5 kilometrów Giżycka. Można by wręcz rzec, że Wilkasy to dzielnica Giżycka tak są blisko te dwa miasta.

Baza noclegowa jest tu rozwinięta znakomicie. Głównym czynnikiem motywującym taki wybór są oczywiście finanse, jest tu znacznie taniej, ponieważ nie jest to bardzo znana miejscowość na mazurach, a poza tym jest tu znacznie łatwiej znaleźć dobre miejsce na nocleg. Tak więc noclegi w Wilkasach to niewątpliwy atut dla którego warto spędzić tu wakacje.

Wilkasy to również jezioro Niegocin, ponieważ leżą na jego zachodnim brzegu, są tutaj strzeżone plaże, ale również piękne leśne tereny. W okolicy znajduje się znana twierdza Boyen, jest to obiekt fortyfikacyjny położony na powierzchni ponad 100 hektarów. Należy wybrać się na Kanał Łuczański, ponieważ tam znajduje się bardzo wyjątkowa konstrukcja. Jest to most obrotowy z 1860 roku, który z wielu względów jest bardzo wyjątkowy. Przede wszystkim ma ciężar ponad 100 ton, a jest otwierany ręcznie zaledwie przez jednego mężczyznę w ciągu 5-u minut. To jest możliwe dzięki wykorzystaniu przęsła. W dodatku most ten jest otwierany w bok, a nie w górę jak to zazwyczaj ma miejsce w mostach obrotowych.

Również znakomitą atrakcją jest pobliska wieża ciśnień, której wysokość to 25 metrów. Zwężająca się w dół, to znaczy u góry ma szerokość 9 metrów, a na dole tylko 7. Na szczycie znajduje się punkt widokowy oraz piękne, małe, lokalne muzeum wraz ze sklepikami, galerią i kawiarnią. Na wzgórzu nad Niegocinem widnieje bardzo ciekawy krzyż z żeliwa a jego historia jest bardzo ciekawa, dotyczy ona świętego Brunona, który umarł śmiercią męczeńską za swoją wiarę. Został uznany świętym, a w 1910 roku postawiono na jego cześć do dzisiaj widniejący na wzgórzu krzyż, który jest prawdziwym symbolem tego miejsca.

Tak więc Wilkasy to miejscowość kompletna, w 100%-ach warta polecenia na wakacje, ponieważ okolica jest bogata w atrakcje, ale również samo miasteczko dostarcza nam wielu ciekawych wrażeń.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>