Zawoja – miejscowość u stóp Babiej Góry

Szukając ciekawego miejsca, w którym przeżyć można wyjątkową urlopową przygodę, łatwo trafić na wieś w województwie małopolskim – Zawoję. To niezwykle malownicza miejscowość, będąca popularnym miejscem turystycznym. Jej historia sięga XVI wieku, a pierwszymi osadnikami byli hodowcy owiec. Do dziś oglądać tu można wyjątkowe budowle świadczące o długiej tradycji wypasania bydła w tym regionie. Miejsca nie brakowało z uwagi na to, że Zawoja ciągnie się przez około dziesięć kilometrów i jest najdłuższą wsią w Polsce.

W okolicy obejrzeć można kilka ciekawych zabytków. Między innymi drewnianą karczmę z podcieniami zbudowaną w pierwszej połowie dziewiętnastego wieku. To wyjątkowo ciekawe miejsce, przepełnione regionalnymi narzędziami i eksponatami, świadczącymi o niedawnej jeszcze świetności tego miejsca. Warty odwiedzenia jest także drewniany kościół z 1888 roku oraz dziewiętnastowieczna kapliczka zbójnicka. Można też zwiedzić przygotowany przez PTTK na Markowych Rówienkach skansen oraz wille Polskiej Akademii Nauk i inne ciekawe miejsca.

Nie brakuje tutaj zabytków i tras wycieczkowych, ale są one jedynie dodatkiem do największej atrakcji tego regionu, czyli Babiej Góry. Gdy tylko warunki atmosferyczne stają się przychylne, trasa na szczyt jest wyjątkowo oblegana. Babia Góra słynie na całą Polskę jako najwyższy szczyt w Beskidach, a jednocześnie jeden z najtrudniejszych do zdobycia. Ukształtowanie terenu jest wyjątkowo różnorodne, dlatego szlaki zostały podzielone ze względu na trudność. Mimo to, aby dostać się na sam szczyt trzeba nieźle się namęczyć, czasem wręcz alpejską wspinaczką. Trud podróży wynagradzają wspaniałe krajobrazy. To waśnie dla nich co roku wielu turystów i miłośników górskiej wspinaczki decyduje się na podjęcie tego trudnego wyzwania. Babia Góra zwana jest także Diablakiem, a to ze względu na trudne warunki wchodzenia oraz zmienną pogodę. Płata figle w każdej chwili. Z minuty na minutę ze słońca może zrobić się groźna i niebezpieczna ulewa.

Pamiętać trzeba o wcześniejszej rezerwacji noclegów (na przykład tutaj), gdyż baza noclegowa w Zawoi, mimo że dość obszerna, w sezonie letnim jest mocno oblegana. Wcześniejsza rezerwacja zapewni możliwość wyboru komfortowych warunków w przystępnych cenach. Noclegi w Zawoi cenione są przez turystów i miłośników Beskidów –  to dzięki staranności gospodarzy, posiadających duże doświadczenie w prowadzeniu kwater, pensjonatów i noclegowni. Można także zamówić nocleg w schronisku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>